Wózek dziecięcy ze skrętnymi kołami czy bez – na jaki postawić?
Wybór odpowiedniego wózka dziecięcego to podstawa dla zapewnienia komfortu podróżującemu w nim maluszkowi oraz rodzicowi. Łatwość prowadzenia, skuteczna amortyzacja wstrząsów, odporność na uszkodzenia czy możliwość jazdy po różnego typu nawierzchniach – za to wszystko odpowiadają koła będące newralgicznym elementem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas zakupów. Sprawdź, jakie rodzaje są dostępne i co je wyróżnia!
Spis treści
Rodzaje kół do wózków dziecięcych
Przeglądając wózki dziecięce, z pewnością zauważysz, że różnią się one między sobą kołami – jedne modele są wyposażone w duże, pompowane, gumowe, inne z kolei w mniejsze, wykonane z pianki lub żelowe. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które z nich są najlepsze. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań oraz nawierzchni, po jakiej będziesz najczęściej spacerować. Jeśli zależy Ci na łatwym prowadzeniu oraz bezproblemowym pokonywaniu nierówności, krawężników czy dziur, lepszym rozwiązaniem będzie wózek dziecięcy mający duże koła pompowane. Jego wadę stanowi wyższa waga oraz ryzyko przebicia, gdy najedziesz na coś ostrego, ale za jego kupnem zdecydowanie przemawia więcej plusów niż minusów. Małe kółka piankowe lub żelowe spotkasz w lekkich modelach spacerowych – ważą niewiele, nie ulegają przebiciu, jednak gorzej radzą sobie na wymagających podłożach.
Sposoby funkcjonowania kół w wózkach dla dzieci
Poza materiałem wykonania i wielkością znaczenie ma również to, czy koła w wózku są obrotowe, czy nie. I choć może wydawać się, że te pierwsze zawsze będą strzałem w dziesiątkę – nic bardziej mylnego. Okazuje się, że w niektórych przypadkach, zamiast pomóc i ułatwić prowadzenie, mogą je utrudniać. Z tego powodu dokładnie rozważ obydwie opcje, sprecyzuj swoje potrzeby i dowiedz się, kiedy postawić na wózek dziecięcy i duże koła obrotowe, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Dobrym rozwiązaniem są modele z funkcją blokowania przednich kół – dzięki temu możesz dostosować ustawienie do aktualnych wymagań terenowych.
W jakich warunkach sprawdzają się koła obrotowe?
Najczęściej w takie koła wyposażony jest wózek wielofunkcyjny, który został stworzony po to, aby maksymalnie ułatwić spacery w każdych warunkach. Modele obrotowe sprawdzają się przede wszystkim:
- na płaskiej nawierzchni, gdzie nie ma ryzyka ich przypadkowego zablokowania przez nierówności,
- w sklepie – znacznie ułatwiają manewrowanie pomiędzy półkami czy w wąskich alejkach,
- jeśli masz wolną jedną rękę – na przykład, gdy rozmawiasz przez telefon, a nie chcesz się zatrzymywać,
- w mieście – na zatłoczonym chodniku, w parku czy na placu zabaw – wszędzie tam, gdzie liczy się zwrotność oraz łatwość i szybkość zmiany kierunku jazdy.
Oczywiście – jak już wspomniano – dobrej jakości wózek wielofunkcyjny ma możliwość blokady. Skorzystaj z niej, jeżeli musisz pokonać wzniesienie, nawierzchnia staje się nierówna, wjeżdżasz na krawężnik lub do autobusu czy tramwaju.
Kiedy warto postawić na koła nieobrotowe?
Można się wahać, czy inwestycja w taki model jest opłacalna, skoro wystarczy kupić wózek z kołami obrotowymi i – dzięki blokadzie – samemu decydować o ustawieniach. Wydaje się, że jest to dobre rozwiązanie jedynie wtedy, gdy chcesz zaoszczędzić lub gdy kupujesz wózek spacerowy na sporadyczne wyjścia do sklepu czy pobliskiego parku. Brak obrotowych kółek oznacza, że trzeba manewrować całym stelażem, chcąc zmienić kierunek jazdy. Jednak pamiętaj, że nie będzie to trudne, jeśli postawisz na lekką, zwrotną konstrukcję. Ciekawym kompromisem okazuje się skrętna przednia oś – dzięki temu zyskujesz łatwość prowadzenia i stabilność, nie tracąc kontroli nad trajektorią jazdy niezależnie od rodzaju występującej w danym miejscu nawierzchni.
Znajdź najlepszy wózek dziecięcy w Babydeals!
Poszukując idealnego wózka dziecięcego – wielofunkcyjnego lub spacerowego – zajrzyj do naszego internetowego sklepu Babydeals. Znajdziesz tutaj bogaty asortyment różnych modeli, spośród których z pewnością wybierzesz doskonały dla swojego maluszka. Wygoda prowadzenia, komfort podróżowania dziecka, amortyzacja wstrząsów i nierówności, funkcjonalność, a przede wszystkim wysokie bezpieczeństwo – każda z tych kwestii ma znaczenie. Z chęcią pomożemy Ci dopasować najlepszy pojazd dla Twojej pociechy!