Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wózek z gondolą czy fotelik samochodowy? Które rozwiązanie jest bezpieczne?

2023-08-08
Wózek z gondolą czy fotelik samochodowy? Które rozwiązanie jest bezpieczne?

Wielu świeżo upieczonych rodziców często zadaje sobie pytanie, czy faktycznie potrzebuje aż tylu akcesoriów do transportu maluszka. Fotelik samochodowy, gondola, a jeszcze by się przydały adaptery, żeby wymieniać poszczególne nosidła na stelażu wózka… Czy nie można zdecydować się na jedno rozwiązanie i korzystać z niego cały czas? Okazuje się, że nie jest to dobry pomysł. Oba akcesoria są niezbędne, lecz powinny być stosowane w odmiennych sytuacjach. Zobacz, kiedy sprawdzi się fotelik samochodowy, a kiedy bezpieczniejsze będą wózki gondole. Podpowiadamy, jakie są zalety tych produktów i w jakich okolicznościach używać każdego z nich.

 

Pierwsze spacery i podróże noworodka

Fotelik samochodowy będzie potrzebny praktycznie od urodzenia. Ciężko wyobrazić sobie przejazd z maluszkiem ze szpitala bez tego zabezpieczenia. Przyda się także przy okazji wizyt u lekarza czy wyjazdu na zakupy. Wszędzie tam, gdzie wybierasz się autem.

Wózek dziecięcy jest niezbędny zarówno podczas dłuższych, jak i krótszych spacerów z noworodkiem. Maluszek w pierwszych miesiącach swojego życia powinien mieć zapewnione komfortowe warunki do prawidłowego rozwoju. Dlatego też ważne jest, aby jak najwięcej leżał na płaskiej powierzchni – zwłaszcza podczas snu. A właśnie podczas przechadzek na świeżym powietrzu niemowlaki śpią najlepiej.

Jak rozwija się niemowlak?

Konstrukcja głębokich wózków dziecięcych, tzw. gondoli, oraz fotelików samochodowych wynika z potrzeb rozwojowych niemowlaków. Jednocześnie oba te rozwiązania pełnią odmienne funkcje – stąd też tak duże różnice między nimi. Spanie na płaskiej powierzchni jest istotne dla noworodka ze względu na jego układ kostny i nerwowy. Taka pozycja stwarza dogodne warunki dla prawidłowego ułożenia kręgosłupa. Dodatkowo w gondoli jest wystarczająco przestrzeni, żeby zapewnić swobodę ruchów.

Fotelik samochodowy ma inne zadanie – tu na pierwszy plan wysuwa się bezpieczeństwo. Dzidziuś nie jest ułożony na płasko, lecz jego pozycja przypomina bardziej pozę typową dla życia płodowego. Dzięki temu pozostaje mniej przestrzeni między niemowlakiem a osłonami, które amortyzują siłę uderzenia w razie wypadku.

wozki-babydeals

Zalety wózka z gondolą

Wózki gondole mają pozytywny wpływ na rozwój maluszka. Odpowiednie ułożenie kręgosłupa w symetrycznej osi podłużnej jest praktycznie niemożliwe w innych typach nosidełek. Dlatego też podczas spacerów z noworodkiem najlepiej jest nie używać fotelików samochodowych czy spacerówek. Oczywiście w wyjątkowych, sporadycznych sytuacjach można skorzystać z możliwości wpięcia nosidła w stelaż wózka – ważne, aby tego nie nadużywać i nie zastępować fotelikiem gondoli podczas pieszych wypraw. Wśród zalet głębokich wózków dziecięcych warto zwrócić uwagę na:

  • dużą przestrzeń, dającą niemowlakowi swobodę ruchów,

  • komfortowe warunki do spania,

  • miejsce na różne akcesoria, np. śpiworki w chłodniejsze dni,

  • wysokie brzegi, zapewniające maluchowi spokój, poczucie bezpieczeństwa i ochronę przed wiatrem.

Czy fotelik jest bezpieczny?

Na to pytanie można odpowiedzieć z całym przekonaniem, że tak – fotelik samochodowy jest bezpieczny. Jego głównym zadaniem jest ochrona noworodka podczas jazdy autem. No właśnie, ten kluczowy element nie może zostać pominięty. Choć nosidło tego typu sprawuje niezwykle istotną funkcję w trakcie podróży, warto pamiętać, że ułożenie ciała maluszka jest w nim nienaturalne. Niestety – musi takie być, żeby zabezpieczenia zadziałały tak, jak powinny. Dlatego też eksperci zalecają, aby nie trzymać niemowlaka w tej pozycji dłużej niż 2 godziny dziennie. Zwróć również uwagę, żeby:

  • właściwie osadzić produkt w samochodzie (tyłem do kierunku jazdy, stabilnie przypięty, unieruchomiony z pomocą systemu Isofix),

  • ciasno przypiąć dziecko pasami (nie powinno się dać ich „uszczypnąć”),

  • dostosować model do wieku i wagi dziecka (głowa nie może wystawać poza obrys fotelika).

Babydeals – dbamy o bezpieczne spacery!

W Babydeals wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo dziecka zarówno w trakcie spacerów, jak i dłuższych wypraw samochodem. Dlatego u nas znajdziesz foteliki i gondole od sprawdzonych producentów. Odznaczają się wysoką jakością wykonania i solidnością. A przede wszystkim stwarzają maluchom dogodne warunki do harmonijnego rozwoju. Zobacz naszą ofertę i zadbaj o komfort swojej pociechy!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 11 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-24
Cała realizacja na 5
2023-03-21
Polecam ☺️
pixel